Teknoloji

Yapay Zeka Yeni Bir İklim Değişikliği Tehdidi Mi?

https://www.energydigital.com/sustainability/could-artificial-intelligence-help-save-our-planet
Beğen
Beğen Sevdim Haha Vuhuu Üzgün Kızgın
60

San Francisco’daki son bir konferansta, Gary Dickerson cesur bir tahmin yaptı. Yarı iletken endüstrisinin büyük tedarikçisi olan Applied Materials’ın CEO’ su, malzemeler, talaş imalatı ve tasarımda önemli yeniliklerin olmadığı durumlarda, veri merkezlerinin yapay zeka iş yüklerinin 2025 yılına kadar dünyanın elektriğinin onda birini tüketeceğini öngördü. Böylece aslında savaş halinde olduğumuz İklim Değişikliğine böylece yeni bir koz verebileceğimiz konuşuluyor.

Huawei’den Anders Andrae, veri merkezlerinin 2025 yılına kadar dünyanın elektriğinin onda birini tüketebileceği hususunda Dickerson’ dan farklı düşünmüyor, ancak tahmini sadece yapay zeka değil tüm kullanımlarını içeriyor.

Derin öğrenme modelleri gibi şeylerin eğitimi ve çalıştırılması, hafızayı ve işlemcileri meşgul eden çok büyük miktarda veriyi sıkıştırmayı içeriyor. Araştırma grubu OpenAI tarafından yapılan bir araştırmada, büyük yapay zeka modellerini sürdürmek için gereken bilgi işlem gücü miktarının her üç ayda bir iki katına çıktığını söylüyor.

İronik olarak, yapay zekanın güç tüketimindeki en büyük kontrol aslında yapay zekanın kendisi olabilir. Google, veri merkezlerini daha verimli bir şekilde soğutmak için 2014 yılında kurduğu bir şirket olan DeepMind tarafından geliştirilen teknolojiyi zaten kullanıyor. Yapay zeka, insan operatörlere önerilerde bulunarak, firmanın soğutma faturasını% 40 azaltmasına yardım etmişti.

Beğen
Beğen Sevdim Haha Vuhuu Üzgün Kızgın
60
Yorum yaz

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı