Genel

Teknoloji Devlerine ABD Adalet Bakanlığı Markajı

Beğen
Beğen Sevdim Haha Vuhuu Üzgün Kızgın
2

Apple, Amazon, Google ve Facebook gibi büyük ölçekli teknoloji firmaları, faaliyetlerinin ABD Adalet Bakanlığı (Department of Justice) tarafından yeni ve daha kapsamlı incelemesiyle karşı karşıya.

Haberler, yasal boyut, politik boyut, aracılık, Çin ve Trump başlıkları altında toplanabilecek olan inceleme kapsamında her aktivite inclenecek ve sürekli olarak raporlanacak.

ABD Adalet Bakanlığı, çevrimiçi arama, sosyal medya ve e-ticaret açısından piyasalarda rekabet karşıtı davranışlar konusunda geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. ABD’nin en büyük teknoloji firmaları spesifik olarak adlandırılmadı, ancak dikkatlerin odak noktasında olacak firmaları tahmin etmek çok güç değil. Önümüzdeki bir kaç yılda hem bakanlık hem kongre bu konuda büyük bir savaşa hazır gibi görünüyor.

Birçok hizmeti ücretsiz sundukları için, geniş yaptırımları hak etmediklerini savunan teknoloji firmaları, üzerlerine fazla gelindiği hususunda hemfikirler. Ancak ABD’nin güvenlik birimleri bu konuda şüpheli. Firmaların olası yerel ve küresel etkileri konusundaki endişelerinin artmasından dolayı bu soruşturmaların yapıldığı savunuluyor. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, “Big Tech” denen bu firmaların, bazı pazarlara sağladığı etkiden, siyaset ve sosyal konular üzerindeki etkisine kadar her şeyden endişe duyuyorlar. Cumhuriyetçiler, platformlarında, muhafazakar görüşleri bastırmakla suçladıkları Facebook ve Google’ı özellikle eleştiriyor.

Ayrıca Trump’ da “Siyasi Önyargı” oluşturduğu gerekçesiyle, Facebook ve Google’a dava açılması gerektiğini düşünenlerden biri. 2020’de olacak olan başkanlık seçimleri için de bu soruşturmanın olası manipülasyon iddialarını engellemeye yönelik olabileceği savunulan görüşler arasında. Fakat bunun tersine kullanılabileceğini de savunanlar da var.

Beğen
Beğen Sevdim Haha Vuhuu Üzgün Kızgın
2
Yorum yaz

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı